Gwarancja zwrotu inwestycji już po 5latach! Gwarancja Ceny-1 kw już od 2700zł!

Zrób to sam!

Montaż Instalacji nie zawsze musi wykonać firma. Działanie instalacji fotowoltaicznej  na ogół jest prosta i z odrobiną naszej wiedzy pomożemy ją szybko zrealizować.

Kiedy instalujesz panele PV na własną rękę, teoretycznie możesz dużo zaoszczędzić, ponieważ nie ponosisz kosztów montażu. Musisz jednak wiedzieć, że odpowiedni montaż ma duży wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników Instalacji fotowoltaicznej

 • -położenie oraz nachylenie dachu względem słońca
 • -rosnące w okolicy drzewa i inne rzeczy, które w przyszłości mogą być problemem.
 • -ilość miejsca na dachu lub gruncie (w zakładce wyżej można policzyc ile potrzebujemy m2)

Profesjonaliści lepiej sobie też zdają sprawę z faktycznego wpływu tych elementów.. Błąd w obliczeniach może skutkować gorszą pracą paneli fotowoltaicznych, a straty mogą przewyższyć oszczędności.

Słowem, fotowoltaika to nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też osprzęt i okoliczności. Okablowanie, falownik, orientacja paneli w odniesieniu do słońca, powierzchnia zacienienia, mają znaczący wpływ na wydajność i oczywiście cena jest najważniejsza np. Instalacja 10kw w cenie 25.000zł zwróci się połowa szybciej niż instalacja 10kw za 50tyś oczywiste.Innym przykładem jest lepiej mieć 20kw niż 10kw w tej samej cenie 🙂

Ale nie chcemy mówić Ci, jak ma wyglądać Twoje życie! Może fotowoltaika DIY to coś właśnie dla Ciebie, szczególnie jeśli jesteś profesjonalistą. Poniżej zamieszczamy poszczególne kroki instalacji paneli fotowoltaicznych.

Co jest potrzebne?

Co potrzeba do samodzielnego zmontowania instalacji fotowoltaicznej? Pierwsze, co będzie Ci potrzebne, to przede wszystkim panele fotowoltaiczne i inne urządzenia składające się na system fotowoltaiczny oraz narzędzia. Większość zestawów DIY (zrób to sam) zawiera wszystko czego potrzebujesz. Jeżeli natomiast chciałbyś sam zgromadzić wymagane produkty, to poniżej przedstawiamy listę potrzebnych rzeczy:

 • System mocujący ( konstrukcje zależne od wyboru dachu ,gruntu,kąta , pokrycia dachu)
 • Kable (6mm kabel solarny )
 • Panele PV
 • Inwerter
 • Narzędzia (wiertła, śruby, drabina itp.)
 • W naszej firmie Freesolar zakupicie kompletną instalację do  samodzielnego montażu od A do Z

Najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do uruchomienia instalacji PV, jest wykonanie takich samych kroków, jakie wykonałby profesjonalny montażysta. Oto ich lista:

 • Przymocuj konstrukcję nośną do dachu lub dużo łatwiej konstrukcję naziemną na ziemi jeśli miejsce na to pozwala.
 • Przytwierdź panele fotowoltaiczne do konstrukcji nośnej i połącz je ze sobą (jeżeli mają być łączone szeregowo)
 • Zainstaluj falownik na ścianie
 • Zainstaluj skrzynkę z zabezpieczeniami na ścianie obok inwertera
 • Połącz panele słoneczne z inwerterem za pomocą kabla DC
 • Połączyć panele PV ze skrzynką bezpieczników za pomocą kabla AC   +  (czerwony)     –  (czarny)
 • Doprowadzić prąd stały z najbliższego punktu do skrzynki zabezpieczeń.
 • Doprowadź uziemienie z bednarki do zabezpieczeń.(kablem 16mm miejsce mocowania oznaczone w skrzynce)
 • Doprowadź z zabezpieczeń prąd DC i prąd AC do Falownika.

 

Dokładniejszy opis rodzaju konstrukcji i opisu montażu można znaleść  pod linkiem naszej hurtowni corab

Jeśli zdecydujesz się zainstalować panele słoneczne, używając pakietu z naszej firmy  zaoszczędzisz około 40% -50%. Musisz tylko posiadać odpowiednie narzędzia.Instalacja to nic trudnego nie przepłacaj warto porównać ceny z innymi firmami .Ceny oferowane przez niektóre firmy są nie opłacalne.Czy warto przepłacać i wydawać 40%do 50% swoich pieniędzy więcej lub wykorzystać te pieniądze do powiększenia instalacji.        Zadecyduj sam!!!

Według prawa możesz samodzielnie instalować panele fotowoltaiczne na swojej posesji. W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne, które zabraniają samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej. Jedyne co musisz zrobić, to poinformować lokalnego dostawcę energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci.

Ponadto, powinieneś dysponować wiedzą, która pozwoli Tobie zainstalować panele słoneczne w taki sposób, żeby osiągneły możliwie najlepszą wydajność. W szczególności oznacza to pochylenie dachu między 10° a 38 °, w kierunku na południe, południowy-zachód lub południowy-wschód, bez wystąpującego zacienienia oraz upewnienie się, że panele są wystarczająco wentylowane. To wydaje się proste, ale niekiedy przy nachyleniu 10% warto dołożyć 1 panel fotowoltaiczny niż przerabiać konstrukcję na lepszy kąt np.38%

Każdy powinien sam zdecydować czy warto?

Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne? Chociaż nie zalecamy robienia tego samemu, to nie jesteśmy temu przeciwni, jeśli tylko masz wystarczającą wiedzę i doświadczenie. Weź pod uwagę zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa związane z wysokością, zwłaszcza gdy panele fotowoltaiczne mają być zamontowane na dachu. Profesjonalni instalatorzy paneli fotowoltaicznychsą odpowiednio przeszkoleni i mają doświadczenie w pracy na wysokości.

Zupełnie innym zagadanieniem jest montaż paneli PV na ziemi, ponieważ ryzyko jest znacznie niższe, a proces instalacji znacznie bezpieczniejszy.

Jak widzisz, instalacja paneli słonecznych nie jest łatwym zadaniem, dlatego zalecamy skorzystanie z usług doświadczonego montera. Instalatorzy zaoferują Ci kompletną usługę (od A do Z) i możesz mieć wtedy pewność, że instalacja uzyska najlepszą możliwą efektywność, a jeśli nie, zawsze masz jeszcze gwarancję na wykonaną pracę.

Jakie uprawienia są potrzebne?

Jakie uprawnienia są potrzebne do samodzielnego postawienia instalacji fotowoltaicznej? Wedle prawa potrzebujesz odpowiednich uprawnień do wykonania samodzielnej instalacji. To nie powinno nikogo dziwić. Bez uprawnień elektrycznych w domu można co najwyżej wymienić żarówkę.Takie uprawnienia można uzyskać G1 do 1 KV na kursie z egzaminem (czas trwania 3 h koszt 300zł)  lub  poszukać osobę z takimi uprawieniami i poprosić o sprawdzenie instalacji fotowoltaicznej. Każda legalnie pracująca osoba na budowie przy prądzie posiada takie uprawienia.

NIE POTRZEBUJESZ certyfikatu dla instalatorów systemów fotowoltaicznych wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Ma on charakter dowolny. Oczywiście nie należy zatrudniać instalatorów, którzy go nie mają, jednak jeśli montujesz dla samego siebie – nie jest on potrzebny.

WYMAGANE JEST, jeśli chodzi o mikroinstalacje on-grid, podłączone do sieci energetycznej, by instalacja została zaprojektowana przez osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania, ze specjalnością z instalacji w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych grupy 1  podstawowej.

 

Firma Freesolar pomoże w zgłoszeniu Instalacji fotowoltaicznej do sieci.

Zostanie to sprawdzone przez przedstawiciela przedsiębiorstwa energetycznego w momencie odbioru i przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej, gdy montowany jest specjalny licznik dwustronny.

LAT NA RYNKU

INSTALACJI

LAT GWARANCJI NA FALOWNIK

LAT NA 85% SPRAWNOŚCI PANELI

lat na way ukryte paneli

Od pomysłu do realizacji

Zawsze jesteśmy

Nie stosujemy magii w naszej firmie i nie znikamy po montażu jak inne firmy 😉 Pozostajemy do Państwa dyspozycji tak długo jak tylko to będzie potrzebne.

h

wnioskujemy za ciebie

pomoc techniczna

realizacja projektu

INSTALUJEMY PROJKET

masz pytania? Jesteśmy!